Tak stůj na tom kole rovně!

Autor: graphitestudio  Kategorie: Design, Fotografie

Vyzkoušeli jsme sport bez pohybu

Snem všech lenochů je sportovat bez námahy, běhat bez propoceného trička, skákat maximálně doma v křesle… Když jsme dostali zadání nafotografovat sportovce – studenty pro Vysokou školu ekonomie a managementu, netušili jsme, že nakonec splníme lenochův sen, že přinutíme lidi sportovat bez pohybu.

Klient si původně představoval, že sportovce nafotografujeme při tréninku. Ovšem realizace takového záměru byla prakticky nemožná, tedy pokud jsme nechtěli, aby se projekt protáhl na třičtvrtě roku, s náklady na cestovné a produkci, které zdaleka přesahovaly klientovu představu o rozpočtu. Totiž – snowboardistu musíte fotit na sněhu, cyklistu na silnici, bruslaře na ledu, atleta v hale… To je přeci každému jasné!

Tři čtvrtě roku se nakonec scvrklo do dvou dnů v ateliéru 10 x 5 metrů. Jak ale do ateliéru dostat sníh, bazén, silnici, doskočiště, běžeckou dráhu, … Uf, díky bohu za kulturistiku, ta se obejde bez náčiní. Kateřina Baďurová, vynikající tyčkařka, stříbrná na Mistrovství světa, si přinese bezmála 5 metrů dlouhou tyč, Přemysl Švarc, reprezentant v triatlonu přiveze kolo, úspěšná „freestylistka“ Tereza Pašťalková bude řádit na lyžích! 

Triatlonista Přemysl Švarc už je „v kufrech“ a snaží se na kole usilovně balancovat, zatímco fotograf dělá jeden záběr za druhým a vyzývá Přemka aby šel ze sedla! Chceme, aby se tvářil sveřepě jako na závodech, aby nám ukázal, že do toho dává energii, že je na špici peletonu… Voláme: „Přidej!, Makej!, Jedem!“ a tak podobně, a snažíme se, aby měl Přemek pocit, že je vážně na závodech. Ve skutečnosti jsme banda šílenců, která křičí na chlapa stojícího na kole! Po půl hodině toho má Přemek dost, je zpocený jako na padesátém kilometru a má na fotkách konečně trochu „závodní“ výraz. Paráda, a jdeme na další sport!

Když se podíváte na hotové, vyretušované snímky, vidíte vlastně unikátní galerii imitace lidského pohybu. Existují tisíce studií pohybů lidského těla, ale zřejmě nikdy nevznikla studie, které ukazuje sportovce, který předstírá, že sportuje. A k našemu velkému překvapení to dokáže předstírat vemi věrohodně. Když vidíte siluetu Dany Šatrové v reprezentačním dresu, tak jí ten „běh“ prostě věříte. Držení těla, rukou, celá postava (mimochodem moc pěkná) jako by se vznášela nad tartanem atletického oválu. Ondřej Suchý se řítí na bruslích tak, jak se sluší na mistra republiky– že přitom stojí na starých skladovacích paletách je mu evidentně fuk a lyžařce Tereze Pašťalkové chybí k dokonalosti jen spousta prašanu…

Foto: Jan Šilar

Tags: fotografie, grafický design